Stavba domů z betonových tvárnic dle EU (2.)
Předokenní žaluzie, okenice
Při stavbě moderního domu je základní otázkou zabezpečení domu proti zlodějům (zvláště v přízemí). Další prioritou je zamezení úniku tepla z tohoto vysoce nízkoenergetického domu. Stěny s R=6 jsou dokonale izolovány, okna jsou pochopitelně nejslabším článkem. Právě z toho důvodu se velice často používají předokenní žaluzie, i když jsou po-měrně drahé. Jen někdy jsou nahrazeny okenicemi dřevěnými, nebo stále častěji plastovými. Předokenní žaluzie zabírají značně místa, a jsou proto umístěny v truhlicích nad oknem. Konstrukce je tak vymyšlená, že umělohmotný truhlík se speciálním žebrovým vyztužením slouží zároveň jako nadokenní překlad. Předokenní žaluzie přinášejí velké zlepšení tepelněizolačních vlastností a pohody domu. Eurookna mají tepelný odpor R=2,často R=2,5 i více.Žaluzie převážně plněné polyuretanovou pěnou se dají těsně uzavřít a vytvoří vzduchovou mezeru mezi oknem a žaluzií další významný tepelný odpor v hodnotě 30-50% tepelného odporu okna. Dohromady okno + vzduchová mezera + vnější žaluzie mají R již značně vysoké. Proto v zimě vidíme, že všichni zatahují na noc vnější žaluzie, které jim šetří značnou měrou teplo, které neunikne z domu. V létě pak vidíme žaluzie zatažené především ve dne a to z toho důvodu, aby se okny nenazářilo do místnosti teplo. Jistě si čtenář představí, jak je to účinný bojovník proti teplu v létě, zvláště máme-li enormní tepelné izolace na vnitřních stěnách. Pak se nemá teplo jak dostat dovnitř a uvnitř je chládek. Pokud nemáte na drahé předokenní žaluzie, musíte zvolit okenice. Přitom v ČR a SR nikdo ještě laciné praktické plastové okenice nedělá, ani neprodává.
Vnitřní příčky
V RD je obyčejně jen jedna nosná zděná příčka v tl. 15 cm, vše ostatní jsou příčky na sucho montované. Ještě před 5 lety se z části používaly příčky zděné. Protože však stoupala cena energií, zhoršily se poměry s vytápěním, velice často elektrickým. Topení se zapíná, až když přijdete domů a musí vytopit za 15 min. Proto se všichni panicky bojí akumulace tepla. To je také důvod podporovaný ovšem silně i z hlediska finančního, proč je ve Francii 68% příček na sucho montovaných v tl. 50 mm, komponovaných ze dvou sádrokartonových desek s čedičovou vatou či polystyrenem uvnitř v lepším případě, obyčejně však jen s papírovou voštinou. Takové příčky se používají i ve velmi luxusních domech. Vlastní provádění příček je sice jednoduché, ale precizně vyelaborované po desetiletích aplikace. Na beto-novou podlahu se přitlučou ocelovými hřeby lišty dřevotřísky. Ke stropu se přilepí alkaprenem na sádrokartonový podhled, případně je-li to možné i přišroubují, lišty dřevotřísky o šířce zapadající mezi obě sádrokartonové desky příčkového panelu. Do takto připevněné horní lišty se příčkový panel natlačí a uloží se na spodní lištu.Aby bylo možno příčkový panel snadno a přesně sešroubovat např. se zárubní, zatluče se z boku do panelu dřevěný hranolek délky asi 20 cm tak, aby vyplňoval celý prostor mezi sádrokartonovými deskami. Tímto způsobem je možno panel přichytit i k zemi. Propojení panelu s následujícím se provádí tak, že se dřevěné kolíky nechají z části vyčnívat a na ty se narazí následující panel. Postup prací je takový,že se do volného prostoru nejdříve rozepřou od stropu všechny vnitřní zárubně s provizorně zesílenými rohy, a teprve pak se začíná postupně instalovat jeden příčkový panel za druhým.
Podlahy
Podlahy v přízemí se dělají tak, že se nelije žádná betonová deska, ale udělá se levný strop z předepjatých stropních nosníčků s polystyrenovými hurdiskami, pod kterým necháte proudit vzduch, neřešíte problémy s vlhkostí ani s radonem. Můžete také na zem položit folii či místo ní 2 vrstvy polystyrenových desek tl. 2 cm položených napříč, aby se omezily spáry, na to položíte nasuchu vrstvu betonových tvárnic nové generace naplocho v tloušťce dle Vašeho uvážení 10,15,20 cm na tyto položíte ocelovou kari síť a zalijete 5cm betonu. Můžete přidat tepelné izolace,dovnitř dutých tvárnic vložit 2 drenážní plastové ohebné roury většího průměru pro odvádění eventuelní vlhkosti či radonu vně domu.
Topení a ventilace
Je pochopitelné, že pokud máme vevnitř domu na stěnách enormní tepelnou izolaci v podobě Izolačního komplexu a tepelný odpor dělá R=4 až R=6 nebude spotřeba tepla na vytápění domu30-40 kW jako u nás, ale pouze okolo 5-7 kW. Radiátory pak budou velké jako 2 dlaně, pro rozvody stačí trubičky průměru 12 mm. Ohřev vody pomocí plynu jistě nebude dělat v ČR problém, je zde dost agregátů. Ovšem teplovodní kotle na uhlí nebo dřevo a dřevní odpad o výkonu 5-7 kW v ČR neexistují, nikdo je nevyrábí i přes to, že je to na západě zcela běžné. Protože spotřeba tepla na vytápění je velice malá, je značně problematické, zda se vyplatí nainstalovat drahý systém ústředního vytápění i přes-to, že je nejlepší a nejžádanější. Proto se 50% majitelů RD ve Francii spokojí s lacinými el.přímotopy.Velmi moderní je topení, kdy máte dobře zaizolované zásobníky s teplou vodou natopené buď nočním el.proudem, nebo lacině dřevem(stačí zatopit jen 1x týdně) a tuto teplou vodu používáte k vytápění domu radiátory(stačí jen malý příkon)Protože je energie drahá, jedním ze způsobů, jak se doma ohřát je nainstalovat si krb. Dřevo není nikdy moc drahé. Krb je pochopitelně dvouplášťový se 2 oddělenými přívody čerstvého vzduchu z venku, jak pro hoření krbu, tak pro vytápění domu. Ohřátý vzduch z meziplášťového sytému se pomocí ventilátoru řízeného termostatem rozvádí případně po celém domě. Krby jsou pochopitelně uzavíratelné, aby pomalu topily celou noc. Krb je, dalo by se říci, povinností v každém domě, pro krb se staví masivní komín, který ohřátý dlouho drží teplo a zabezpečuje dobrý tah po celou dobu vychládání krbu. Pokud topíme plynem, je komín od krbu pouze jediným komínem v celém domě. Všichni dobře vědí, že máte-li takto dobře zaizolovaný dům, ušetříte za 20 let na nákladech na topení hodnotu celého domu. Všude na západě platí pro všechny domy staré i nové ventilační zákon, předepisující nucenou výměnu vzduchu 15, 30, 45 či 60m3. za hodinu ve všech domech.Každý dům je totiž povinně vybaven ventilační jednotkou, která se nikdy nevypíná, její motor běží nepřetržitě. Má tvar plechové krabice, je umístěn na půdě, či na příhodném místě na střeše. Odsává povinně a permanentně vzduch z koupelen, kuchyní, WC a hobby centra, kde se pere. Zvláštní přívody, každý samostatný, jsou zabezpečeny pomocí flexorour. Do této ventilační jednotky se přivádí i komínové zplodiny z plynových agregátů. Odsávaný vzduch je pak vyháněn střešním výdechem. Mechanizované automatické ventilační jednotky se vyrábí v různých provedení, obyčejné, jednotka s rekuperací tepla a jednotka elektronická, která uzavírá výdechy z jednotlivých místností podle toho, zda tam je vlhkost či ne. Je třeba nezapomenout, že součástí povinné ventilace ve francouzském domě jsou i povinné ventilační mřížky v rámech oken.
Rozvody
Všechny rozvody, všeho co je třeba, jsou zásadně vedeny v krycích umělohmotných krcích.Do nich jsou vloženy buď elektrické kabely nebo trubičky o průměru okolo 12-16 mm (výjimečně 21mm) z mědi nebo plastu. Vodorovně se krky rozvádějí položením na podlahu, kde se posléze zalijí vrstvičkou betonu (alternativně se rozvádějí pod stropem). Svisle tím,že se vydlabe drážka v Izolačním komplexu ( tedy v polystyrenu) před jeho přilepením. V místě, co potřebujeme se provrtá v sádrokartonové desce komplexu díra a krk s rozvodem se vytáhne dovnitř místnosti. Izolační komplex se lepí až nakonec, když jsou již všechny rozvody hotovy. Řady rozvodů můžete provést až po nalepení izolačního komplexu tím, že si necháte u země mezeru 4-8 cm, do které umístíte rozvody. Nakonec celou mezeru vypěníte polyuretanovou pěnou a zakryjete podlahovou lištou.Krky s elektroinstalací již kompletně zapojenou a v přesných délkách se přivezou hotové již z dílny včetně již zapojené hlavní rozvodnice, která se nachází obyčejně uprostřed domu a pouze se rozvedou po domě. Nejlepší je elektrické rozvody spouštět ze stropu okolo zárubní vnitřních dveří tam, kde jsou obyčejně vypínače.Pro ty se předtím přišroubují el.montážní krabice se speciálními bočními úchytkami na vnější boky zárubní. Aby se práce zrychlila lidský um a vynalézavost nemá mezí. Proto se nyní nově nejdříve nalepí rychle celý izolační komplex a rozvody se dělají až nakonec. Pak se udělá lochovačem díra v sádrokartonu a do polystyrenu spustíte nahřáté rybářské olůvko, které si protaví svislý průduch, který pak použijete pro rozvody. Módní je teď také topné tělísko umístěné na konci kanalizačního pera, kterým můžete protavovat chodbičky v polystyrenu ve všech směrech. Rozhodně se za žádnou cenu a v žádném případě neprosekávají a neramlují nějaké šlicy ve zdivu, jak je to nezbytné v ČR, nebourá se zdivo. To by na západě nikdo nezaplatil.Tím se na jednoduchosti a minimální pracnosti vnitřních rozvodů šetří další obrovské částky.
Centrální vysavač
V tepelném Izolačním komplexu se též pohodlně rozvedou trubky centrálního vysavače, zakončené speciálními zděřemi umístěnými pokud to jde,co nejblíže dveří.Také ve vnitřních nosných zdech je možné snadno použít rohové tvárnice již s průchozím dnem, či snadno kdekoliv prorazit pouze tenké betonové dno tvárnic nové generace a rozvod zde svisle nainstalovat. Vlastní motor vysavače, zvukově odizolován, je umístěn na půdě či ve sklepě. Odsávaný vzduch po filtraci se vyfukuje nad střechu či u země. Tento systém je dalším podstatným zlepšením životního prostře-í v domě, neboť vysavač vždy určité větší, či menší procento prachových částic již není schopen zachytit. Obyčejný vysavač v domácnosti část prachu opět vyfukuje do místnosti, kde se pak znovu usazuje. Mimo částeček prachu rozviřuje a rozfukuje též bakterie a viry, napomáhá roznášení nemocí. Centrální vysavač inteligentně vše vyfukuje mimo dům.I obsluha jepodstatně snadnější, stačí přijít do místnosti pouze s hadicí, připojit jí do zděře a luxovat.
Nejlevnější stavba vůbec
Podívejme se na ekonomickou rozvahu, proč je stavba z betonových tenkostěnných tvárnic nové generace s použitím Izolačního komplexu absolutně nejlevnější na světě. Betonové tvárnice jsou velké a stačí jich pouze 10 do 1m2 zdiva, zeď je vždy v tl. 20 cm. Je-li prodejní cena tvárnice okolo 30 Kč bez DPH a zdí-li se na nejlevnější betonovou maltu, cena zdiva nepřesáhne 400 Kč/m2, svépomocí pochopitelně. Izolační komplex můžete zvolit v tloušťce izolace podle vašeho libovolného uvážení respektující pochopitelně min.R dle normy. Pro zaizolování zdi s dosaženým tepelným odporem R = 3,2 (tedy minimální, co předepisuje norma EU )stačí použití izolačního komplexu 10+1 tedy 10 cm polystyrenu + sádrokartonová deska, který se prodává v ČR za 280 Kč/m2 bez DPH. 1 m2 komplet-ní obvodové konstrukce stavěné svépomocí tedy vyjde s bet.maltou a lepidlem na lepení komplexu na zeď na cca 800,- Kč.V ČR platí teď konečně nová tepelná norma R min.=3,5, musíte tedy použít okolo 12 cm polystyrenu(dle jeho kvality).Chcete-li však zaizolovat dům skutečně dobře tak,jak je to běžné v EU, kdy tepelný odpor je R=5-6 je třeba použít izolační komplex 14+1, i více v ceně od 330,- Kč bez DPH (produkt Rigitherm f. Rigips). V tomto případě 1 m2 obvodové konstrukce stavěné svépomocí vyjde na 900 Kč/m2.To je naprosto neporazitelné a zcela bezkonkurenční, nikdo jiný se k takové ceně a takové super kvalitě domu nemůže ani v náznaku přiblížit. Jedině již kvalitní dřevostavba může mít stejně velký tepelněizolační odpor,ale přesto cena bude 2-3x vyšší. Musíte však uvážit, že tak jak jste četli článek, v každé kapitole jste vystopovali další a další ohromné úspory při provádění domu při všech úkonech. Celkově tak musíte tyto suplementární úspory započítat do celkových úspor nového konstrukčního systému domu. Dům takto postavený je nejen nejkvalitnější, nejbezpečnější, ale i nejlevnější na světě. Jak sami vidíte, stavebnictví EU je nepředstavitelně vyelaborované, Francie je však se Španělskem v pokroku nejdál.
Absolutní reference
Proč je konstrukce domu dle EU nejlepší na světě, ale zároveň nejlevnější? Je to proto, že dodávka tvárnic na 1m2 super kvalitní a únosné nosné zdi z nich stojí pouze 300,- Kč a 1 m2 enormní tepelné izolace dle tepelných norem EU v podobě izolačního komplexu 10+1 stojí pouze 280,- Kč. Tvárnice na zdi hrubé stavby malého RD přijdou na 35 000 Kč, stropní konstrukce z beto nových tvárnic pak na 45 000,- Kč. Ať budete počítat jak chcete, nikdy se nedopracujete k lepší konstrukci, ale hlavně levnější. Proto se tato konstrukce nazývá „Absolutní reference“– nemá konkurenci. Musejí se s ní ve Francii srovnávat všechny ostatní konstrukce.
Závěrem
Pokud se Vám jedná o peníze, o závratné množství peněz ušetřených jak při stavbě domu z nejlevnějších betonových tvárnic, tak při vlastním provádění vždy vnitřní enormní tepelné izolace domu a pochopitelně i následně při netopení, když nejste doma, není co dál k řešení , není co dodat. Přidržujte se vlastního selského rozumu.V blízké budoucnosti chce vláda konečně deregulovat energie v ČR, začnete platit horentní sumy za teplo (tak jako v EU) a to Vás jistě při-vede k novému způsobu myšlení, tak jak je tomu v EU. Např. firma Rigips postavila v Rakousku velkou továrnu na Izolační komplex. Navíc připomínám, že od 12.2002 začala v ČRplatit konečněnová tepelná norma R min. =3,8, jinak R=5, tedy více než v EU (od 1.1.2009 se začal v ČR naplno uplatňovat Normativ EU 2002/91 EPBD). To je obrovská hodnota, jen málokdo ji bude schopen splnit, nakonec budou všichninuceni vložit do jimi nabízených konstrukcí polystyren a to buď zvenku nebo dovnitř konstrukce, neboť si nemohou dovolit dát tepelnou izolaci zevnitř jako EU.Bude-li však již jednou v konstrukci vložená tepelná izolace, zůstává otázkou, proč používat neslýchaně drahé stavební materiály a ne absolutně nejlevnější bet. tvárnice nové generace.Ve Francii je ze zákona každý izolační materiál v obchodě již označen tepelnou odolností R. Dle Vašeho uvážení a finančních možností si dokoupíte odpovídající Izolační komplex. Tento zákon u nás zatím chybí. Nenechejte se proto manipulovat pseudovědci a spolky izolujícími novostavby zvenku, kteří se neštítí ničeho, jen aby prodali co nejvíce jejich neslýchaně drahých a pracných izolačních materiálů, aniž by Vám však ukázaly jakýkoliv certifikát s tepelným výpočtem na celou vnější konstrukci zaizolované zdi. Všichni odborníci totiž dobře vědí, že v takovéto konstrukci dochází k prudké kondenzaci par v konstrukci a následnému hnití stěn.. Sami se přesvědčte, jak se izolují domy v EU a všude ve světě a začněte to dělat přesně jako oni.
JAKÝ JE OPRAVDOVÝ ROZDÍL MEZI VNITŘNÍ A VNĚJŠÍ TEPELNOU IZOLACÍ DOMU
Občas se stále setkáváme, výhradně v ČR, s názorem, že je třeba izolovat dům nebo novostavbu zvenku, přesto, že to nikdo na světě nedělá. Podíváme se tedy na rozdíl tepelného zaizolování novostavby zevnitř a zvenku. Zdůrazňujeme, že hovoříme striktně o zaizolování novostavby domu. Zaizolovat totiž stávající starý dům zevnitř je často dosti složité a problematické a zaizolovat jej zvenku ještě složitější a mnohonásobně dražší. Je proto výhradně na eventuelním staviteli, aby se sám rozhodl, jak si starý dům zateplí.
Vnitřní zateplení
Všichni chytří zateplují odjakživa dům zevnitř, Eskymáci izolují iglú kůžemi zevnitř, nedávají je z venku, Američané Izolují domy zevnitř, viz “kalifornské domy“, Skandinávci mají tisíciletou tradici izolovat domy vždy zevnitř. (Ty se např. nyní staly velkou módou mezi našimi herci a zpěváky, kteří si je kupují originální přímo ze Skandinávie a žije se jim v nich skvěle,neboť mají enormní tepelnou izolaci zevnitř se všemi jedinečnými výhodami s tím spojenými, tedy stejnými, jako u moderního domu z bet.tvárnic nové generace ). I u nás je tisíciletá tradice izolovat dům zevnitř. Na venkově byl vždy dům v zadní hospodářské části vyzděn, avšak přední část byla speciálně a draze dřevěná s výbornou tepelnou izolací, bez jakékoliv akumulace, aby když rolník přišel večer z pole domů měl hned teplo.Celá Francie od 1.1.1947 izoluje domy vždy a to i stavby kolektivního bydlení z litého betonu(viz výzva CSTB)zevnitř (viz Stavební srovnávací etalon EU)Pouze pokud to není možné z konstrukčních důvodů (a to je případ všech porézních,málo únosných materiálů používaných coby tradiční stavebnictví v ČR, které nemohou oddělit obvodovou zeď tepelnou izolací od vnitřních zdí, tak jak to dělá EU) jsme nuceni jako podřadné řešení či řešení poslední možnosti přistoupit k izolaci domu zvenku.Myšlenky s izolací zvenku nejsou schopní opustit ti, kteří neviděli ani jednu novostavbu v západní Evropě. Je to to samé, jako by jste otevřeli okno a volali z České republiky na Evropskou unii, že to dělá špatně.Pokud nevěříte, zajeďte někam, kde se hodně staví např. ve Francii v okolí Lyonu. Francouzské stavebnictví je bezesporu na nejvyšší světové úrovni. Zajděte na 100 rozestavěných staveb a je prakticky vyloučené, že by jste našli jenom jedinou, která by byla tepelně izolovaná zvenku a je tomu už tak 50 let. Podíváme se, jak se tepelně zaizolovává v ČR podkroví domu.
obr. č. 1 –SPRÁVNÁ KONSTRUKCE PŘÍČNÝ ŘEZ).
Zevnitř je deska, např. sádrokarton, nad ní je vždy co nejblíže interiéru parotěsná zábrana. Ano, parotěsná zábrana musí být co nejblíže interiéru, neboťdifusníodpor par musí směrem venvždy klesat, toje základnípoučka,kterou Vás učí hnedv prvním ročníku stavebního studia.Pak následuje tepelná izolace např.14 cm, nad ní mají být ventilační průduchy odvětrávající tepelnou izolaci a nad touto konstrukcí je vlastní konstrukce krytiny. Pára nemůže proniknout do konstrukce, neboť je zadržena parotěsnou zábranou, tím nemůže dojít k následné kondenzaci par v tepelné izolaci. Tuto konstrukci Češi velice dobře ovládají nazpaměť, nemají tedy žádný problém. Stejná naprosto identická je konstrukce zdi z betonových tvárnic nové generace,které používá celá západní Evropa již přes 50 let.
obr. č. 2-SPRÁVNÁKONSTRUKCE VODOROV NÝ ŘEZ)
Filozofie tohotozpůsobu zateplení vychází z toho, že konstrukci domu rozdělíme na nosnou, pevnou, odolnou, vzdušnou a super levnou avšak málo tepelně izolující zeď,neboť betonové tvárnice nové generace mají pouze R=0,4 ale zevnitř přidáme tepelně izolační vrstvu o enormní tepelné izolaci vytvářející hlavní tepelnou odolnost extrémně nízkoenergetického či pasivního domu, avšak rafinovaně tak, aby vytvářela jednolitou homogenní vrstvu zevnitř, bez jakýchkoliv tepelných mostů a na to ještě nikdo v ČR nepřišel, přestože to všichni v západní Evropě používají už 50 let. Enormní únosnost tvárnic, jedna unese40, 60, 80 nebo 100 tun (i více), umožňuje, aby byly snadno všechny vnitřní zdi a příčky odděleny tepelnou izolací od obvodové zdi, to si nikdo jiný nemůže dovolit, takže v domě nevzniká ani jediný tepelný most. Stejně tak i okna jsou maximálně inteligentně vložena přímo do izolačního komplexu, takže ani v náznaku nedochází k promrzání a tepelným mostům tak, jak je to ve velké míře u tradičně stavěných domů. Ani strop nepromrzá. Zevnitř je Izolační komplex, tedy sádrokartonová deska nalepená na desce z nehořlavého pěnového polystyrenu o velké síle např. 12 cm (14, 16 i více cm), jež zároveň slouží jako parotěsná zábrana. Je patrné, že tedy nemůže profukovat či podfukovat vzduch v této spáře tak jak je to běžné u všech ostatních volně ložených tepelných izolací. Je to tedy podstatně inteligentnější způsob izolace lépe a jistěji izolující. Celá deska je pak zevnitř nalepena na betonovou zeď z tvárnic nové generace. Páry, stejně jako u prvního příkladu mají tendenci prostoupit do konstrukce, ale nemohou projít přes parotěsnou zábranu v podobě nepropustného polystyrenu. Protože se používá enormní tepelná izolace, která dělá hlavní tepelnou izolaci domu, je prostup tepla tak pozvolný, že by ani ke kondenzaci nemohlo dojít. Navíc jako izolant je použit pěnový polystyren, což je pevná hmota, do které nemůže nejen pára vniknout a tedy ani zkondenzovat, ale ani proniknout proudící vzduch či průvan, jak je to běžné při jiných druzích izolace, čímž se pak rapidně sníží i izolační schopnosti. Při použití izolačního komplex je zabezpečeno další lepší a účinnější využívání tepelné izolace.Pochopitelně i zde je vnější strana izolace odvětrávána ven, neboť přiléhá ke zdivu z betonových skořepinových tvárnic nové generace, které jsou ovšem porézní, plné vzduchu a navíc nikdy nemohou provlhnout. Připomínáme, že se zásadně nevylévají betonem tak, jak jsou k tomu nuceni ostatní výrobci. Je tedy i každému laikovi zřejmé, že tato konstrukce je absolutně správná, nejkvalitnější na světě a zdravá pro dům. Do konstrukce se nemůže dostat pára,nemůže dojít k hnilobě a shnití stěn tak jak to vidíme běžně např. v zateplených panelácích.Tato konstrukce je prohlášena i Stavebním etalonem EU, se kterým se např. ve Francii ze zákona srovnávají veškeré ostatní konstrukce. Výsledkem tohoto správného způ sobu zateplení domu vždy zevnitř je dále minimální akumulace tepla. Někteří výhradně čeští odborníci se nám snaží vysvětlovat (tedy vysvětlovat EU), že při zateplení zevnitř nám na rozhraní tepelné izolace a betonových tvárnic kondenzuje voda. Jak by to bylo možné? Kde by se tam pára, co by mohla zkondenzovat vzala? Pára se nachází výlučně uvnitř domu, kde je rozpuštěna v teplém vzduchu. Čím vyšší teplota vzduchu tím více par je rozpuštěno. Pro snadnější představu vnitřek domu připomíná Papinův hrnec, ze kterého se páry snaží pronikat ven z domu. V tom jim však maximálně zahraňuje parotěsná zábrana v podobě např. 14 cm polystyrenu tedy pevné hmoty – takže se žádné páry ven nemohou dostat a ani tam tedy zkondenzovat. Naopak, když je venku zima, mrzne až praští např. je - 200C, veškerá vlhkost se vysráží a v podobě jinovatky a spadne na zem, jak všichni ví. Vzduch je tedy absolutně suchý , bez vlhkosti. Vzpomeňte si, že na Sibiři vyperou prádlo a na velmi suchém vzduchu za chvíli vyschne, když voda vysublimuje. Kde by se tedy mohla vzít pára v betonové tvárnici v kontaktu s tepelnou izolací, co by tam měla navíc údajně zkondenzovat? Prachobyčejně tam není jakýkoliv náznak páry, natož kondenzátu, je tam nejsušší vymrzlé sucho stejně jako v samotné tvárnici. To ovšem všichni na světě vědí. Jedná se o naprostou fabulaci pseudoodborníků. Tito odborníci dále neustále opakují, že v konstrukci musí být vždy rosný bod. A co „otevřená konstrukce“? Asi si doposud nevšimli, že v ČR je čím dál větší zájem o RD, dřevostavby, pasivní domy, kde se používá tzv. „otevřená konstrukce“, kde v silné tepelné izolaci domu nedochází už k jakékoliv kondenzaci par, není tam už žádný rosný bod, přestože u vnitřního líce není žádná parotěsná zábrana a páry mohou klidně prostupovat konstrukcí. Nenachází se tam nikde žádný bod, kde by páry rozpuštěné ve vzduchu narazily na tak chladný povrch, že by zkondenzovaly. I naše konstrukce z betonových tvárnic s izolačním komplexem zevnitř je otevřenou konstrukcí. Přesto se u nás neustále objevují přežité nesprávné názory, že je lepší novostavbu domu izolovat zvenku. Došlo to tak daleko, že jakýsi cech zateplovačů domů zvenku doporučuje podkroví domu - tedy 1.patro zateplovat zevnitř, ale přízemí domu zcela nepochopitelně obráceně – zvenku.
Akumulace tepla
Velice často u nás slýcháme pojem “akumulace tepla“. Tento pojem vznikl během druhé světové války, kdy se především v Německu topilo briketami ve velkých kachlových kamnech. Kamna to byla velice účinná, jelikož stačilo přidat jen pět briket, ale teplo začala vydávat až po 12 hodinách. Nebylo je možné regulovat a záchrana byla v teple akumulovaném ve zdech. Dnes se akumulace v západní Evropě všichni bojí jako čert kříže. Moderní otopné soustavy totiž musí dle evropské normy vytopit byt za 15 minut, aniž by se předtím topilo. Jedině tak splníte požadavek Evropské unie pro Eurotopení. To nelze splnit s velkou akumulací. Na západě dnes zatopíte až když přijdete ze zaměstnání, jinak striktně netopíte, netopíte, netopíte . Ráno se15 min. před vstáváním topení zapne, vstáváte do tepla, neboť stěny mají R= 4-6. Po odchodu do zaměstnání se topení okamžitě vypne. Akumulaci tepla jako argumentaci používají ti, kteří nemají již nic jiného k nabídnutí. Ve Francii nic takového neuslyšíte. Se vzrůstající cenou energie u nás tato argumentace sama vymizí, neboť investoři budou nuceni konečně realizovat skutečně kvalitní izolace, ne tak jako doposud. Každé malé dítě na západě totiž ví, že při velké izolaci domu nemáte tepelnou ztrátu domu 30- 40 Kw jako je tomu u nás doposud běžné, ale pouze 3-7 kW a jenom při opravdu velkých mrazech. Za 20 let ušetříte na topení hodnotu celého domu. Na podzim, v zimě a na jaře, aniž bychom sami v domě topili, dům nám bohatě vytápí slunce či tepelné záření oblohy nazářené okny. Předokenní žaluzie máme přes den vytažené, v noci je spouštíme, aby nám teplo neuniklo přes okna. V létě to děláme opačně, ve dne zatahujeme žaluzie proti tepelnému přezáření, v noci je vytahujeme - chladíme. Dům funguje jako termoska. Dáme-li do něj horký čaj, vydrží tam teplo, dáme-li do něj zmrzlinu, vydrží tam chlad. Stěny ze sádrokartonu se pochopitelně ihned ohřejí na teplotu vzduchu místnosti. Teplota sádrokartonu zůstává jen o 0,1 °C nižší než vzduch, toho u stavby postaru nemůžete nikdy dosáhnout. Máme-li tedy například vzduch v místnosti 22,1 °C, má stěna také 22 °C. Takováto super teplá stěna vyzařuje 34x více tepla– tedy záření - než stěna v tradičním domě v ČR ,jež má v zimě teplotu 7– 9°C ne-li daleko méně, neboť známá poučka říká, že při zvednutí teploty o 3°C stěna vyzařuje 2x tolik. Samozřejmě interiér, kde stěny vyzařují 34x více tepla, je nesrovnatelně příjemnější k životu, vytváří evidentní pohodu bydlení a nedá se vůbec srovnávat se studenými až ledovými stěnami se zjevnou nepohodou hraničící až s jeskyňovým efektem běžným v tradičním domě v ČR. O studených stěnách většina stavebníků v ČR dobře ví, někdy i nevědomky, proto se uchylují ( s cílem situaci zachránit ) k podlahovému topení i přes jeho evidentní zdravotní nebezpečnost.Člověk byl odjakživa zvyklý,aby mu teplo působilo na hlavu a tělo, ale nikdy ne na chodidla. Ty se pak přehřívají, teplo stoupá do vnitřností člověka a způsobuje tam nemoci, zvláště u žen závažné nemoci vaječníků a dělohy. Proto USA a Francie jako první státy omezily ze zákona používání podlahového topení tím,že přívodní teplota otopného media nesmí překročit 27°C, když je někdy vyžadován na vstupu zaplombovaný míchací termostat. Toto „extremně nízkoteplotní“ podlahové topení je však čím dál častěji ve Francii nahrazováno přirozenějším topením ve stropním podhledu s tím, že největší oblibě se však neustále těší radiátory pod okny. V ČR často na stavbách vídáme, že si pouští neuvěřitelně do podlahy vodu s teplotou až 43°C (zpátečku). Do našeho domu se super izolací vždy zevnitř, není podlahové topení nijak zvlášť vhodné, má dlouhou setrvačnost, není schopno reagovat do 15 minut, buď místnost nevytopí či přetopí. TOTÁLNÍ ODRAZ Jestliže v interiéru použijete na stěnách vynikající izolant (což je náš případ v podobě např. polystyrenu) teplo tady-tepelně vlnové záření-do něj neprostoupí,naopak se od něj zčásti odráží jako od zrcadla a tím se tepelný odpor zvyšuje údajně min. o 60% dle výzkumů, které se uskutečňují především v USA.Možná i Vám někdo nabízel za velké peníze několikamilimetrový pěnový polyetylen na jedné straně s nalepenou AL folií s jakýmsi americkým certifikátem s tím, že to má izolační schopnost v hodnotě mnoha centimetrů pěnového polystyrenu. I zde by se mohlo jednat o tento efekt totálního odrazu, i když neznám žádné potvrzení tohoto efektu renomovanou evropskou zkušebnou. Avšak v případě platnosti tohoto efektu bychom mohli vyvozovat další zvýšení tepelného odporu naší konstrukcí o min 60%, tedy místo R min. 3,2 bychom se mohli pohybovat na úrovni R=5,12. Každý opravdu chytrý investor si také rozmyslí, zda si dům zaizoluje za minimálních nákladů zevnitř, nebo 5-7x dráže a složitěji zvenčí. Izolační komplex, tedy sádrokartonová deska s nalepeným polystyrenem, běžně vyráběný v ČR v libovolných tloušťkách je velmi levný. Při tl. polystyrenu 14 cm(tedy izolační komplex 14+1) stojí 320 Kč/m2 bez DPH,což při nalepení zevnitř vytváří enormní tepelnou izolaci celé zdi okolo R=5. V ČR konečně začala platit nová tepelná norma kopírující EU. Tuto hodnotu min. R=3,8 nebo R=5 nemůže žádná konstrukce z tradičních materiálů v ČR, navíc se spoustou tepelných mostů, splnit bez vložení nějaké tepelné izolace. Nalepení 100-200 mm tepelné izolace z venku narazí na značné těžkosti konstrukčního a finančního charakteru. Proto se běžně provádějí izolace zvenku jen okolo 6-10 cm, kdy cena za 1 m2 dělá 1000 - 1200 Kč s lešením. Srovnáme-li izolační komplex ve stejné tl. 6+1 za 195 Kč/m2 bez DPH či 10+1 za 280 Kč/m2 bez DPH, který se pouze s min. pracností nalepí zevnitř na zeď. Je Vám hned jasné, proč některé spolky tak vehementně propagují vnější zateplení.Chtějí si totiž zachová svoje nedůvodné, mnohonásobné zisky a pochopitelně i vnucovat svůj monopol, aniž by Vám však předložili jakýkoliv certifikát z renomované zkušebny, neboť všichni odborníci vědí, že v konstrukci dochází k veliké kondenzaci par.
Jeskyňový efekt
Izolace zevnitř zásadním způsobem řeší fenomén studené stěny, tedy zdroje možné kondenzace na ní a pochopitelně pocit zjevné nepohody. Každý pravý odborník i laik totiž ví, že pokud máme teplotní rozdíl mezi zdmi a vytápěným prostorem větší než 3 °C, stéká již po zdech studený vzduch a vytváří v interiéru evidentní nepohodu a může začít na ní i kondenzovat voda, vše přesně jako v jeskyni, když v ní zatopíte. Znáte to, když sedíte na pohovce a stéká Vám studený vzduch na záda. Je Vám nepříjemně. Toto Vám však zastánci vnějších izolací úmyslně opomněli říci. Nemůžete proto přes den, když nejste doma netopit, jako to dělají všichni na západě, protože když přijdete večer domů, nebyli by jste schopni s velkou akumulací, jaká je vždy při izolaci zvenku, dům vytopit, celý večer by jste trpěli chladem. Dům vlastně celý večer zoufale natápíte, než jdete spát jsou stěny konečně jakžtakž nahřáté, ale pak nemůžete spát, neboť je tam moc horko a tak větráte, tedy větráte Vaše peníze. Tito zaslepení fanatici drahých vnějších izolací domů Vám opět úmyslně opomněli říci to nejdůležitější, že totiž v domě s vnější izolací musíte bez přestání topit,což ale nikdo na západě nedělá a tím promrháváte značné finanční částky.
Vnější izolace
Domy se odjakživa zaizolovávají zevnitř. Avšak v Německu postavili po válce velké množství domů z pálené hlíny s naprosto nedostatečnou tepelnou izolací. Proto teprve v poslední době, v roce 1965, vyvinuli v Německu způsob dodatečného zateplení těchto starých, stávajících domů zvenku. Zateplit však starý dům je problematické jak zevnitř, tak i zvenku, necháme to proto Němců na vyřešení. Podíváme se ale detailněji na tento způsob zateplení, který se často něm. firmy snaží aplikovat i na novostavby. Princip spočívá pouze ve slabém tepelném přiizolování obvodové zdi, ne tedy tak jako při vnitřní izolaci,kdy se používá enormní tepelná izolace.Slabé desky polystyrenu se přilepí a přišroubují na vnější stěnu zdi, natáhnou se nezbytná drahá ztužující pletiva a min. 3 vrstvy stěrek. Vše s nezbytností postavení drahého lešení. Zvenku se hermeticky zeď uzavře, nemůže ventilovat a dýchat.
(obr. č. 3 NESPRÁVNÁ KONSTRUKCE VODOROVNÝ ŘEZ)
Tenounkou stěrkovou vrstvu zvenku proklofávají ptáci a poškozuje je krupobití,což způsobuje rozsáhlé, dlouholeté soudní pře. Je ignorována základní poučka, že difuzní odpor par musí vždy klesat směrem ven.Pouze se posune rosný bod k vnějšímu líci zdiva.Protože však opomněli aplikovat parotěsnou zábranu zevnitř (z důvodu složitosti a dalších velkých finančních nákladů), páry snadno prostupují do konstrukce, kde kondenzují.
Kondenzát nejen stéká ve spáře mezi zdí a izolací, ale pak provlhčí zeď, vlhkost se dostává k vnitřnímu lící zdiva a způsobuje hnilobu, růst plísní a hub, což přímo ohrožuje život lidí bydlících uvnitř. Kondenzát se nemůže odpařit ven, neboť tam je nalepená neprodyšná polystyrenová deska.To je také důvod, proč si lidé tak stěžují na plísně a houby např. u zvenku zaizolovaných paneláků. Navíc není možné řádně zaizolovat špalety okolo oken a dveří, kde jsou velké tepelné mosty, neboť by Vám při silnější izolaci vypadly, nemají v čem by držely.Není možné zaizolovat ani parapety.
Podíváme-li se však např. na panelový dům zevnitř,není tam prakticky nic jiného než špalety a parapety.Tedy všude jen a jen tepelné mosty.Takže jediné, co Vám spolky propagující vnější zateplení mohou nabídnou je ona vymyšlená „akumulace“.Připomínáme, že velmi často se snaží obhajovat vnější izolace tím, že jsou údajně ven odvětrávané, že dýchají. Jedná se však o naprosto lživou obchodní manipulaci, neboť všude okolo sebe vidíme, jak polystyren bez jakýchkoli skrupulí přímo lepí a šroubují na zeď, kde nemůže nic a nijak dýchat, zeď je zvenku hermeticky utěsněná.
Ještě nikdy jste totiž neviděli oficielní prohlášení či certifikát státní zkušebny či např. výrobce pálených cihel,že doporučuje zaizolovat novostavbu domu 50 mm pěnového polystyrenu zvenku.Toto prohlášení za žádnou cenu nikdo nenapíše, neboť všichni praví profesionálové neobyčejně dobře vědí, že v konstrukci pak dochází k silné kondenzaci par a zeď hnije. Jestli toto prohlášení máte, prosím o jeho zaslání, velmi jej uvítám.Zateplení i novostaveb zvenku propagují pouze v ČR a v přímém rozporu s oficielním stanoviskem EU pouze cechy zateplovačů, kterým však jde o to, prodat Vám bez skrupulí jejich drahé materiály a je jim jedno, zda Vám dům posléze shnije. Vždyť si vzpomeňte, že i za starého režimu se to dělalo podstatně lépe, když se při vnějších izolacích např. paneláků používaly zásadně„odvětrávané fasády“,kde používané izolační materiály a konstrukce propouštěly páry směrem ven.Jinými slovy, domy se prehistorické,v daleké i blízké minulosti izolovaly vždy výhradně zevnitř. Zaizolování domu zvenku je totální novinka z posledního vývojového okamžiku (ve vztahu k času dějin), zčásti ještě neprověřená praxí a věkem (v konstrukci dochází ke větší či menší kondenzaci par ) a tedy není nikdo, kdo by odpovědně posoudil stav z dlouhodobého horizontu.
REKAPITULACE - UŽ NIKDY SE NEBUDE STAVĚT JINAK
Pohled na stavbu domu z hlediska našeho vstupu do EU. Základní kritéria zhýčkaného spotřebitele EU.
Spotřebitel na západě je chráněn a rozmazlován řadou špičkových zákonů, jimiž mu stát garantuje bezkonkurenční kvalitu stavebního díla, ale také jeho nedostižnou levnost. Jak jste nyní na poslední chvíli těsně před vstupem do EU začali všude okolo sebe vidět a slyšet, že se musí přijmout ty ony kvalitní zákony EU, o kterých Vám však předtím nikdo nechtěl nic říci, nechávali Vás, samo sebou úmyslně, v předpotopních normách, protože to bylo pro někoho výhodné. Ve stavebnictví je toto korupční prostředí snad ještě silnější než v ostatních oborech.To je také důvod proč jedině náš vstup do EU byl pro nás totální záchranou, neboť kdyby tomu tak nebylo, buďte si jisti, že ještě za 30 let by tady stále ještě platily předpotopní normy umožňující manipulování a ohlupování veřejnosti a korupce by i nadále umožňovala přežívat morálně zastaralým a neslýchaně drahým materiálům navíc totálně drancující životní prostředí tak, jako tomu bylo doposud. Nikdo by i nadále nechránil Vaši peněženku, ani při stavbě domu, ani při následném topení. Rekapituluji tedy ty základní hlediska, za kterých staví zhýčkaný západní stavitel. Dům musí být vždy celý betonový od základů, přes zdi, stropy až po krytinu, protože jen tak může být nejlevnější vůbec. To je základní poučka. Zcela nová koncepce stavby domu, za použití u nás zatím nezdomácnělých materiálů, avšak na západě po 60-ti letech používání dnes považovaná za tradiční stavitelství, vyžaduje od stavebníků určitý stupeň odvahy. Přitom je třeba vzít v úvahu celý soubor problémů najednou, neboť na sebe navazují a jsou neoddělitelné.Stavitelé v západní Evropě staví dům principielně ze 3 funkčních hledisek vždy v kombinaci i s hlediskem nejdůležitějším - finančním a dnes také neodmyslitelně hlediskem ekologickým.
1 hledisko: Nejdůležitější je boj proti zlodějům
Dům o velké pevnosti a odolnosti je proto postaven z betonových tvárnic nové generace o velké pevnosti až 100 až 500x větší než pálená hlína či porobetony. Vyzděnou zeď lze libovolně navíc vyztužit ocelovou výztuží jak vodorovně, tak svisle, což nepřichází v úvahu u tradičních materiálů v ČR. Zloděj tak nemůže proniknout ani přes zeď, ani přes okna, kde jsou předokenní žaluzie. Toto ignoruje české stavebnictví,když staví domy z různých měkkých porobetonů,kde stačí šroubovák, či pila,aby se zloděj za chvíli dostal dovnitř.Čtete o tom snad obden v novinách, ale s tím nic nedělá .Takovýto dům navíc ve Francii za žádných okolností nikdo nepojistí a pojistné je tam předepsané zákonem.
2 hledisko: Boj proti povětrnosti a chátrání stavby
V západní Evropě je zvykem záruka na fasádu, a ta je krásně barevná,10 i více let. Tak dlouhou záruku může stavitel dát pouze tehdy, když dům je postaven z lisovaných, absolutně stálých betonových tvárnic nové generace mnohonásobně pevnějších než jiný stavební materiál,plných vzduchu, ničím nevylévaných, nenasákavých, čím starších tím tvrdších, které se nikdy nerozhasí, nepopraskají, nedrolí se, nenasákávají vodou, neprostupuje jimi vlhkost,ani jimi vlhkost nevzlíná, zůstávají suché, neroztrhávají se mrazem, zůstávají neustále takové, jaké jsou - jen jejich pevnost stoupá stářím a to i když zůstávají volně pod nebem např. ploty. V rozích mohou být vylité betonové sloupky, které mnohonásobně dále zvyšují pevnost, nosnost a odolnost stavby. O čemž jste ještě v ČR nikdy neslyšeli. Beton je kvalitní materiál, nikdy jste neviděli např. betonovou přehradu, že by byla vlhká, nebo že by se rozpadala. Betonový obrubník na ulici je vždy suchý, nedrolí se, nehasí se, jako první oschne. Obvodová nosná betonová zeď je celá neustále při teplotě vnějšího prostředí – protože zevnitř je enormní tepelná izolace bez jakýchkoliv tepelných mostů, čímž zeď není navíc vůbec tepelně namáhána vnitřním pnutím jako u tradiční konstrukce domu, kde máte –25°venku +25°C v interiéru a proto se nikdy neprojeví trhliny, tak známé u ostatních materiálů, vyžadujících na fasádě další ztužující pletiva. Stavba je absolutně zdravá, neboť nenasákavé zdi plné vzduchu jsou již z vyzrálého betonu, stropy jsou z železobetonu, celá stavba je z jednoho druhu materiálu a stejné tepelné roztažlivosti, proto nepraská. Připomínáme malou pevnost hliněných cihel,či porobetonů, jejich naprosto rozdílnou tepelnou roztažnost oproti železobetonu a tím i spoustu poruch těchto staveb všude tam,kde musí býti tyto materiály kombinovány např. překlady. Především jejich obrovskou nasákavost – sají vodu jako houba- se kterou musíte neustále složitě bojovat.
3 hledisko: Boj proti tepelným ztrátám
Protože jakýkoliv stavební materiál není dnes již schopen splnit vysoké požadavky na tepelnou izolaci, které začaly platit okamžitě naším vstupem do EU ze zákona – např. pálené cihly mají velmi malou tepelnou izolaci, je z tohoto titulu řešeno zaizolování domu zcela nezávisle Izolačním komplexem o velké izolační schopnosti. Ten je jednoduše přilepen zevnitř domu, tvoří souvislou izolační vrstvu totálně eliminující veškeré tepelné mosty, protože veškeré vnitřní zdi a příčky jsou napojeny až za ním. Tato jedinečná konstrukce , kterou si dříve nikdo nedokázal ani ve snu představit,je umožněna právě obrovskou únosností betonových tvárnic (viz etalon EU). Enormní tepelně izolační vlastnosti domu, několikanásobně větší, než český stavebník doposud zná, omezují tepelné ztráty na minimum.Podívejte se např. na palác Myslbek v Praze stavěný fr. firmami pochopitelně super důkladně zateplený vždy zevnitř Izolačním komplexem. Na minimum je také omezena nežádoucí akumulace a tím vším je umožněno, že se v domě striktně nikdy netopí, když nejste doma a zatopí se až v okamžiku Vašeho příchodu domu. Toto nedokážete s žádnou jinou zděnou stavbou. Ale především, když netopíte, když netopíte celou zimu, získáte obrovské finanční úspory a o tom to především je, neprotopíte za zimu 35.000-50.000,- Kč, ale jen 7-10.000,- Kč (viz kapitola o izolačním komplexu). Je třeba si jasně uvědomit, že jakákoliv stěna z tradičního materiálu, ještě používaného v ČR se nemůže ani v náznaku přirovnávat ke 100-200 mm pěnového polystyrenu, co běžně používáme, zvláště platí-li v ČR od 12.2002 nová tepelná norma R min = 3,8, jinak R=5 a od 1.1.2009 Normativa EU 2002/91 EPBD. Průchod tepla stěnou např. z pálených cihel je tak velký, že pro snadnější představivost je to to samé jako kdyby jste se postavili před tuto zeď a prohazovali jí pozvolna lopatu s uhlím směrem ven. Prohnaní obchodníci Vám pak zaměňují tuto jednoduchou pravdu za rčení o dobré „akumulaci“ – s tím jste se již nesporně setkali.
4 hledisko : Boj za zbytečné vyhazování peněz, tedy o tom, jak postavit nejkvalitnější stavbu za co nejméně peněz
V našem případě můžete počítat jak chcete, nikdy se ani v náznaku nedostanete s jiným způsobem stavby k tak nízkým cenovým relacím, které nabízíme my, protože stavíme z nejlevnějšího stavebního materiálu na světě vůbec. To je také hlavní důvod, proč používá tento systém celá Evropa a nyní již i celý svět – Čína, Indie, celá Afrika, Kanada, Jižní a Severní Amerika, Kazachstán.Z výše uvedených hledisek je také patrné, proč je tento dům považován na světě za nejkvalitnější vůbec, přičemž zůstává nedostižně nejlevnější. Ve Francii se přímo ze zákona porovnává každá stavební konstrukce se STAVEBNÍM ETALONEM (viz. zobrazení). Ve Francii berete 2.000-3.000 Eur měsíčně, ale malý RD stojí 45.000–60. 000 Eur na klíč bez pozemku. Stačí Vám ke koupi 20-30 platů. U nás berete 15 000 Kč měsíčně, ale dům stojí na klíč 2–5 miliony korun.Potřebujete ke koupi 140 – 350 platů,to je 25 let. Tedy 10x víc než ve Francii. Jak je to možné? Vedle částečně větší kupní síly je to hlavně proto, že Vám v ČR neustále vnucují neslýchaně drahé, morálně zastaralé a nekvalitní stavební materiály. Navíc ještě mizerně izolující.Pochopíte to snadněji, když si sami spočítáte, že Vás dodávka betonových tvárnic nové generace na malý RD 3+1 přijde včetně betonové stropní konstrukce na pouhých 75 000 Kč bez DPH, přičemž je dále podstatně levnější doprava, minimální náklady na maltu(5x levnější), minimální náklady na jednoduché a neuvěřitelně rychlé zdění, ale následně celá stavba z těchto tvárnic je mnohonásobně rychlejší a podstatně lacinější (nesekají se třeba žádné šlicy, nedělají se věnce, nenahazují se vůbec žádné omítky atd.). Dokud nebudete mít v ČR všichni za zády betonové tvárnice nové generace a předepjaté stropní nosníčky-putrely v kombinaci s nejlevnějšími betonovými skořepinovými hurdiskami, tedy nejlevnější stěnové a stropní konstrukce světa, nemůžeme se nikdy srovnávat se zeměmi EU. Aplikací bet. tvárnic okamžitě snížíte cenu domu v ČR o 35%, použijeme-li francouzský developerský projekt klesne cena na 50% ceny domu v ČR běžně stavěného, při svépomocné výstavbě cena dále významně klesne. Už nikdy se nebude stavět jinak.
5 hledisko: Nejekologičtější stavební materiál, navíc 100 % recyklovatelný
Betonová tvárnice má respekt před životním prostředím, na rozdíl od ostatních stavebních materiálů se vyrábí z písku, štěrku,, které nejsou radioaktivní, vody a nejmenšího možného množství cementu 5-7%. Nevypaluje se ani se neautoklávuje, nepoužívá se žádná tepelná energie. Tvárnice může mít několik životů, protože se dá snadno rozemlít a vyrobit z ní nové betonové tvárnice. Nikdo jiný to neumí. Jedná se proto o prvotřídní ekologický materiál, plně respektující životní prostředí a konstruující budoucnost nejen naši, ale především našich dětí. Je tedy 100 % recyklovatelný . Přesto, že tento systém začíná dnes používat již celý svět, český stavitel ještě váhá. Je při tom ohlupován řadou českých pseudoodborníků na tepelné izolace,kteří přestože ještě nikdy neviděli ani jednu světovou stavbu, kritizují vnitřní izolaci domu s tím, že jsou tam řady tepelných mostů. Došlo to tak daleko,že jakýsi cech zateplovačů domů zvenku doporučuje podkroví domu-tedy 1.patro zateplovat zevnitř, ale přízemí domu zcela nepochopitelně obráceně - zvenku. Není tam však ani jediný tepelná most, na rozdíl od všech v ČR běžně stavěných domů, ve kterých musíte navíc bez přestání celou zimu topit, což nikdo na světě nedělá. Voda v konstrukci zcela zřejmě nemůže kondenzovat a i výpočty to jednoznačně potvrzují a ověřovali je, pouze pro Váš klid, nejlepší odborníci v ČR i např. Ing. Svoboda, autor výpočtového softwaru. Mimochodem tyto výpočty byly provedeny v Evropě již v r. 1947,odkdy tam platí. Proto se už nenechte dále ohlupovat a přesvědčte se na vlastní oči. Ve Francii se vyrábí každoročně tolik tvárnic, že to představuje vzdálenost ze Země na Měsíc, kdybychom je proložili za sebou. To Vám dá zcela jasnou představu o našem zaostávání za světovým vývojem. Co tam asi dělají s těmi tvárnicemi? No prostě staví 10x více domů, 10x levnějších. To je celá pravda. Doporučujeme zajet někam do Francie, například do Lyonu, kde je velká výstavba a velice snadno najdete třeba 100 rozestavěných novostaveb, které budou ve všech případech vždy postaveny tímto způsobem. To s Vámi silně otřese, tak jako se spoustou odborníků, které jsem již osobně do Francie vzal. Otevře Vám to oči a poznáte celou pravdu. Jedině praxe Vám totiž může poskytnout skutečný obraz o světovém vývoji a špičce stavebnictví. Můžete na rozestavěné novostavbě pohovořit s majitelem, či stavitelem a zjistíte, že se všichni brilantně vyznají v problematice, jak dům stavět, znají dopodrobna všechny výhody výše popsané a hlavně by nestavěli za žádných okolností dům jinak, přestože se i u nich stavěly běžně domy z pálených cihel ještě před 2. světovou válkou,které však považují za velmi špatné a zastaralé a nechtěli by už v nich za nic na světě žít. Připomínáme, že pálená hlína se vypaluje až 12 dní při teplotě až 1200°C.Ve Francii už není nikdo, kdo by to byl ochoten zaplatit, ale hlavně dochází k neuvěřitelnému poškozování zeměkoule a ozónové vrstvy.Jedná se o antiekologický materiál 1.kategorie. Navíc co je země zemí, veškerá radioaktivita spadlá na zem se v ní koncentruje a akumuluje a pochopitelně ani vypalováním nezničí, zůstává v cihlách, proto mají někdy i velký problém s touto radioaktivitou. Oproti tomu betonové tvárnice nové generace jsou vyráběny z čistého písku či mletého kamene s minimální radioaktivitou, navíc se používá absolutně nejmenší možné množství tohoto materiálu, neboť tvárnice, dalo by se říci, jsou nafouklé vzduchem. Stejně tak u pórobetonů, které se autoklávují teplem, tedy za velkých finančních nákladů.Jsou to materiály morálně odepsané, nevhodné pro stavbu, které přežily svou dobu, a které začaly u nás zanikat po našem vstupu do EU, neboť nejsou prakticky schopné respektovat platné tepelné normy a zákony ČR, ani EU, tak jako zanikly hned po 2. svět. válce ve Francii. Proto nepřekvapuje , že Čína od 1.7.2003 jako první země na světě zakázala použití pálené hlíny.Nezapomeňte se podívat do francouzských Alp na záplavu takto postavených domů, které jsou postaveny v povětrnostních podmínkách mnohonásobně horších než u nás. Čím totiž jsou podmínky horší, čím víc prší a mrzne, tím skvěleji vynikají přednosti tohoto domu.Proto také v soutěži Dokonalý projekt roku ČR a nejlepší stavba roku zvítězily projekty stavěné touto technologií, kterou jsem v ČR zavedl.Je také jedinečné, že po řadě let, co tuto technologii v ČR a SR propaguji se vedle několika v ČR a SR již vyrábějících menších továren konečně v ČR a SR dostavěla největší a nejmodernější továrny ve střední Evropě od francouzské firmy Quadra, která po uvedení do chodu zásadně změnila náhled na stavebnictví v ČR a SR a dá konečně možnost již velkému množství lidí si postavit nejkvalitnější, ale především nejlevnější dům vůbec. Překvapuje nás však, že ještě žádný výrobce pálené hlíny ani pórobetonů doposud neprojevil zájem o nákup sofistikovaných továren Quadra na výrobu bet. tvárnic nové generace, přestože v celé západní Evropě vždy byli od 2. svět. války našimi nejlepšími klienty.
Že tvárnice nejsou pouze utopií, dokumentuje nejdůležitější stavba ČR Sazka ARÉNA, celá postavená z těchto bet. tvárnic nové generace pochopitelně za 100 milionových úspor, které jak doufáme, otevřou nevěřícím konečně oči. Po identifikaci těchto špičkových stavebních technologií v EU, tedy nové koncepce stavby za použití francouzských betonových tvárnic nové generace v kombinaci s vnitřní izolací a železobetonovými předepjatými stropními nosníčky, doplněnými betonovými hurdiskami, jsem se rozhodl, že je za každou cenu aplikuji urychleně v ČR a SR. Po dlouhodobém úsilí jsem v této záležitosti zásadním způsobem uspěl, v ČR již běží několik továren, na Slovensku také, stavíme u nás touto technologií již tisíce domů a tím se mi podařilo technologicky enormně předstihnout Německo a Rakousko, kde o této tvárnici nikdo doposud ani neslyšel a není tam nikdo, kdo by byl vůbec schopen ji vyrobit. K tomu si totiž musí koupit patentovou technologii Quadra. Ani v zemích na východ od nás nikdo o tvárnici doposud neslyšel a ani ji nedovede vyrobit.
O další špičkové stavební technologie EU, které nabízím, však nikdo od sametové revoluce neprojevil doposud zájem. Například o neskutečně lukrativní výrobu železobetonových předepjatých stropních nosníčků-putrelů – nejlevnější a nejrozšířenější stropní konstrukce EU. Stejně tak o velice jednoduchou výrobu polystyrenových hurdisek. Nemluvím už ani o výrobě plastového RD, výrobě plastových koupelen, či cihel lisovaných za studena bez pálení dle jediného patentu profesora A.Accetty. Na veletrhu by desítky firem chtělo tyto výrobky nakupovat, ale nikdo je stále nemá chuť vyrábět. Neváhejte se na nás obrátit s konzultací, zabezpečíme Vám buď výrobu tvárnic, či projekci a výstavbu domů z tohoto systému + developerské projekty pro velkosériovou výstavbu RD a nájemných bytů. Tyto projekty jsou totálně vyelaborované po 50 letech vývoje a vykazují nejvyšší ukazatel užitné hodnoty versus nejmenší možné náklady na stavbu. Nemohou být nahrazeny žádnými projekty čs. provenience.
Kontakty
Dipl. Ing. arch. Akad. arch. Jan Josef Dvořák — ARFO International
ŠPIČKOVÉ STAVEBNÍ TECHNOLOGIE EU - QUADRA
Adresa:
Přemyšlenská 30,
CZ - 182 00 Praha 8
Czech Republic
Tel/Fax : +420 284 685 414
Mobil: +420 777 011 701
E-mail : dvorak.arfo@tiscali.cz